טרמו ונט לוגו

פתרונות טרמיים לפינוי חום ממבנה

גגות רעפים, גגות שטוחים, בידוד, הצללה טרמית וגם סקיילייט

התקשרו כעת
1-700-555-876

טרמו ונט לוגו 2

צור קשר

 
  • הוסף למועדפים
  • שלח בטוויטר
  • שתף בפייסבוק

מפוח גג

מפוח גג - יניקת אוויר


מפוח גג - מבחוץ לא רואים הבדל

 
המונח מפוח גג משמש לתאר יחידה חשמלית אשר יונקת אויר מחלל גג. אלא שבתחום זה של יחידות יניקת אויר, קיימים 2 סוגים עיקריים של מוצרים : מפוח גג ומאוורר גג. אין הבדל בין מטרת הפעולה של שני מוצרים אלו, ההבדל היחיד מוצוי בסוג המנועים המותקנים במוצרים אלו, וכתוצאה מכך, מאופן הפעולה שהם מבצעים ביחס ליניקת האויר מן הגג.

כאשר אנשים אומרים מפוח גג הכוונה בדרך כלל היא למוצר המכיל בתוכו מנוע צנטרפוגלי, המורכב ממספר כנפיים קטנות היושבות בין 2 דיסקיות (צלחות) וביחד מהוות את גלגל המפוח שאוסף אויר מההיקף וזורק אותו לצד שני.

לעומתו, קיים מאוורר גג, אשר עושה פעולה דומה, אלא שזה האחרון בנוי ממנוע אקסיאלי (Axial ) המכיל מספר קטן של כנפיים 3-6 בדרך כלל המסודרות בצורה אופקית עם הטייה קלה בדומה למאוורר תיקרה או למאוורר העומד על רגל, אצל רבים מאיתנו בסלון או באחד מחדרי הבית.

כאמור, ההבדלה בין שני הסוגים הללו נובעת בעיקר מהשימוש במונח מפוח גג למוצר העונה להגדרה

מפוח גג - כנפים מוטות קדימה
הראשונה, ולמוצר מאוורר גג, לאפשרות השניה. נכון יותר לדבר על מפוח גג עם מנוע צנטרפוגלי או מפוח גג עם מנוע אקסיאלי. אך לצורך הפשטות אנו ניצמד להגדרה של מפוח גג כפי שהגדרנו למעלה.

כעת כאשר אנו מבינים למה הכוונה בהגדרה של מפוח גג, נכנס יותר לעומק להבדלים בשימוש בין מה שקרוי מפוח גג לבין מאוורר גג.
מפוח גג, בנוי כאמור עם מנוע צנטרפוגלי בתוכו, החוסם את רוב חתך המפוח, כך שאם נביט לתוכו לא נראה דבר בצד השני. במובן זה מפוח גג הוא "סגור" כאשר המנוע של מפוח הגג אינו מופעל. רק כאשר מפוח גג מופעל ע"י חשמל עובר אויר מצד אחד של המפוח (שאיבה, יניקה) לצידו השני של המפוח (דחיפה). קיימים שני סוגים עיקריים של מפוח גג : מפוח גג עם כנפיים מוטות לאחור, מפוח גג עם כנפיים מוטות קדימה. מפוח גג עם כנפיים המוטות לאחור משמש ליניקה ולא נדרש לו בית מאיץ והוא מתאפיין בנצילות גבוהה. לעומתו, מפוח גג עם כנפיים מוטות קדימה, מותקן במקומות בהם נדרש חיסכון במקום, עם רמת רעש נמוכה יחסית ונדרש לו בית מאיץ ספירלי שמנתב את האויר. מפוח גג מסוג זה, האחרון, בנוי עם כנפיים רבות יותר וצרות יותר.


מפוח גג - כנפים מוטות לאחור
מנועים צנטרפוגליים המותקנים בד"כ בתוך מפוח גג, מצטיינים בהעברה מקסימלית של אויר מצד אחד של המפוח לצידו השני. זאת ועוד, תכונה זו מאפשרת למפוח גג להתמודד עם לחץ התנגדות גבוהה יחסית, מבלי לשנות את תכונות היניקה שלו (הכוונה לספיקה במק"ש = מטר / קוב. לשעה ).

מאוורר גג, לעומת זאת הבנוי ע"פ רוב ממנוע אקסיאלי עם כנפיים גדולות אופקיות, פועל מעט שונה מ מפוח גג. בעוד שהתוצאה ב מפוח גג ובמאוורר גג נראית זהה לאדם הלא-מקצועי, כלומר שניהם "עושים רוח" המאוורר אינו מעביר את כל האויר מצד אחד של המנוע לצידו השני. כיצד זה יתכן ? מבנה הכנפיים והדיסקיות של מפוח גג במאפשר איסוף מקסימאלי של האויר, "אחיזתו" וזריקה שלו לעבר השני של מפוח הגג. לעומת זאת כנפי המאוורר גורמות להזזה של האויר ע"י תנועה של כף. כפות המאוורר תופסות רק חלק מן האויר וזורקות אותו לצד שני. דבר זה גורם לשני דברים : האחד: בשונה מ מפוח גג, לא כל מאת האחוזים של האויר עוברת לצד שני של המאוורר. והשני- היכולת של מאוורר גג לעומת מפוח גג, להתמודד עם התנגדות ללחץ (כלומר מצב בו הגג סגור לחלוטין ללא מקורות כניסה של שאויר טרי) היא נמוכה יותר.


מאוורר גג - מנוע אקסיאלי
אולם יש למאוורר גג גם יתרונות על פני מפוח גג : מאוורר גג לעומת מפוח גג, כן מאפשר לאויר לעבור דרכו, גם כאשר המנוע אינו בפעולה. דבר זה מאפשר לשחרר אויר חם בגג, גם כאשר המוע אינו בפעולה. התוצאה תהיה בפועל- פחות שעות פעילות של המאוורר לעומת מפוח גג.

קיימים שיקולים לכאן ולכאן באשר לבחירה בין מפוח גג לבין מאוורר גג. ההחלטה כוללת מספר שיקולים הנוגעים לסוג הבית שלכם ומה אתם רוצים להשיג, ובמיוחד באיזה חלק של של המבנה. לקבלת יעוץ ללא התחייבות באשר להתקנת מפוח גג או סוג אחר, צרו עימנו קשר ונסייע לכם לקבל החלטה נכונה שתתאים לצרכים שלכם. זכרו- אין כאן טוב יותר או טב פחות באשר לבחירה של מפוח גג , אלא יש מתאים או לא מתאים לצרכים שלכם.
 
לייבסיטי - בניית אתרים