טרמו ונט לוגו

פתרונות טרמיים לפינוי חום ממבנה

גגות רעפים, גגות שטוחים, בידוד, הצללה טרמית וגם סקיילייט

התקשרו כעת
1-700-555-876

טרמו ונט לוגו 2

צור קשר

 
  • הוסף למועדפים
  • שלח בטוויטר
  • שתף בפייסבוק

מאוורר

דף הבית >> תפריט עליון >> אוורור מפוח גג >> מאוורר

מאוורר לגג רעפים או מאוורר לגג שטוח (בטון)

מאוורר לגג נקרא לעיתים גם מפוח לגג או יונק אויר, בכל המקרים הכוונה למוצר שמטרתו - הוצאת אויר מחלל הגג ומניעת התחממות המבנה. חשוב לציין שאין כאן הכוונה למה שנקרא "מאוורר תקרה", כזה המותקן בתקרה, ו"בוחש" את האויר בבבית. זה האחרון אינו אלא מאוורר אשר משתמש באויר אשר כלוא בבית, ולכן אינו באמת יוצר פעולת איוורור והורדת טמפרטורה, אלא של הנעת האויר באותו חלל בו הוא פועל מבלי לבצע החלפת אויר אמיתית.

כמובן יש להבדיל בין יניקה מתוך חלל גג רעפים לבין איורור של חלל בית, כלומר - פנים המבנה. חלוקה נוספת קיימת בין מבנים עם גגות רעפים, לבין מבנים עם גגות שטוחים מבטון, החשופים ישירות לשמיים. את הרעפים במקרה זה, מחליפות יריעות איטום, המונעות חדירת מי גשמים לבית. בשני המקרים מאוורר גג הוא פתרון מהותי, אם רוצים למנוע הוצאות מיותרות על מיזוג וקירור הבית.

מכיוון שבתים רבים נבנים עם תקרת בטון (בין אם יש מעליה גג רעפים או גג חשוף עם איטום) יש חשיבות רבה לתכנון והכנה של מערכות איוורור בבית, כבר בשלב התוכניות, ובוודאי בשלב הביצוע של יציקת שלד המבנה, בזמן תהליך הבנייה.

שילוב של מאוורר בשלבים מתקדמים יותר של הבנייה או בסיומה, הוא אפשרי אך כרוך בד"כ בהוצאות גבוהות יותר, ולעיתים מגביל מאוד את האפשרויות ליצירת איוורור יעיל מכל אזורי המבנה.

מאוורר - מאוורר 1

מאוורר - מאוורר 2

מאוורר - דוגמאות להתקנה נכונה


לדוגמא, בבית עם 2 קומות, ניתן, בתכנון נכון, ליצור יניקת אויר מתוך חדרים כגון שירותים ומקלחות, אפילו בקומה הראשונה, התחתונה שאין להם מוצא לחלון לצורך איורור, ע"י מאוורר שמותקן על הגג (גם גג רעפים וגם בגג שטוח), ואף להוליך פנימה אור טבעי ע"י סקייליט מיוחד המשלב מאורר עם הכנסת אור.

דוגמא נוספת - מרתף : התקנה של מאוורר והכנסת אור טבעי, למרתף ובכך לחסוך עלויות של "חצר אנגלית" או פתרונות יקרים אחרים.

תפקידו של מאוורר גג, ליצור פינוי מתמיד של אויר חם שמצטבר בחלל הגג או בחלל של הנקודה הגבוהה במבנה, כדוגמת האזור הסמוך לתקרת הקומה השניה. בגגות רעפים חשוב לתת מענה ליניקה כפולה: הן מחלל הגג והן מחלל הבית. כל פתרון הנותן מענה רק לאחת האפשרויות, משאיר את הלקוח עם לפחות 50% מהבעייה ובעיקר מביא להוצאה יקרה על מאוורר שאינו נותן פתרון שלם.

מאוורר - פתרון אוורור

רבים הפונים אלינו לקבלת פתרון, מציינים כי בקומה הראשונה, הטמפרטורה מצויינת, בעוד שככל שעולים במדרגות לקומה השניה - הטמפרטורה עולה עד כדי מצב בו לא ניתן לשהות בקומה השניה לא מזגן. המצב עוד חמור, במקרים רבים, שכן אצל מרבית הלקוחות בקומה השניה מצויים חדרי השינה, ולעיתים עד שעה מאוחרת, הטמפרטורה בחדרים גבוהה והשימוש באותו מאוורר תקרה, בוודאי שאינו נותן מענה. שימוש במזגן אפשרי, אך הוא כרוך בעליות גבוהות ורבים גם אינם אוהבים את תחושת האויר הקר לאורך זמן.

נקודה חשובה נוספת בנוגע להתקנת מאוורר גג, הינה מיקומו של מאוורר. במקרים רבים ניתן לראות דוגמאות ליצירת קצר באיוורור כתוצאה מהתקנה שגויה של מאוורר גג. במקרה כזה, יעילותו של מאוורר תהיה פחותה באופן משמעותי, ולעיתים אף יווצרו "אזורים מתים" בהם כלל לא מושג איוורור ואין החלפת אויר. סוגיה זו חשובה גם באשר לתהליך איוורור מחלל הבית בהקשר לאפקטיביות המושגת בפינוי החום מחדרים בתוך המבנה, בייחוד בקומה השניה.

אנו ממליצים לכם לקרוא עוד על העקרונות לבחירת מאוורר גג נכון, וכן על יישום של פתרונות איוורור והצללה בגגות שטוחים, ללא גג רעפים.

מאוורר - מאוורר 3

מאוורר - מאוורר 4
מילון מונחים :

החלפת אוויר פעולה בה מוציאים כמות מסויימת של אויר מחלל נתון, ומכניסים כנגד אותה כמות אויר, ממקור אחר. מקובל לדבר על מספר הפעמים בהם מתבצעת החלפת אויר מלאה של כל האויר, במהלך שעה. לחזרה למאמר.

קצר באוורור הינה תופעה של יצירת החלפת אויר שגויה, במהלכה, האויר "מקצר" את דרכו ובמקום לעבור את המהלך הארוך ביותר ממקור כניסת האויר (חלון,וכו') ועד ליציאתו מאותו מאוורר. קצר באיוורור קורה כתוצאה מהתקנה שגויה של מאוורר ביחס למיקום של אלמנטים אחרים במבנה המכניסים אויר טרי. לחזרה למאמר.
לייבסיטי - בניית אתרים