טרמו ונט לוגו

פתרונות טרמיים לפינוי חום ממבנה

גגות רעפים, גגות שטוחים, בידוד, הצללה טרמית וגם סקיילייט

התקשרו כעת
1-700-555-876

טרמו ונט לוגו 2

צור קשר

 
  • הוסף למועדפים
  • שלח בטוויטר
  • שתף בפייסבוק

חלון גג

חלון גג - לא שייך לליגה שלנו

מדינת ישראל חיבקה בחום, תרתי משמע, את נושא גגות הרעפים. גגות מסוג זה גורמים להצטברות חום בקטע הכלוא בין תקרת הבית העליונה לבין הרעפים. במשך התפתחה התופעה של מגורים בעליית הגג. משמעות הדבר היא כמשפחות שרצו להתרחב, ולא ניתן היה לעשות זאת - לרוחב, התרחבו לגובה, כלפי מעלה ובנו חדרים בתוך חלל הגג. מכיוון שחלל גג אין לא מוצא בד"כ לאוויר החופשי או לאור השמיים- כאן בא ה"מושיע" - חלון גג.
חלון לגג בגגות רעפים סימן גם מגמה של עליה ברמת החיים. עבור רבים מסמל חלון גג את איכות החיים האירופאית, שם גם ניתן לראות שימוש נרחב בחלון גג כמעט בכל בית. גם בבתים אלו חלון גג השתלב משיקולי ניצול מקום של הקומה העליונה כפי שניתן לראות בביקורים בערים אירופאיות כמו אמסטרדם, החביבה על הישראלים במיוחד. עדות נוספת לכך קיימות בעובדה שקיימות מספר חברות איכותיות שרבות מהן מקורן במקומות אירופאים כמו גרמניה, כדוגמת חברת ולקוס velux המייצרת חלון לגג בסטנדרט גבוהה.


חלון גג - לא שייך לליגה שלנו

אלא שאנחנו לא אירופה. אמנם אנו משחקים כדורסל בליגה האירופאית אבל חלון גג לא שייך לליגה שלנו, כפי שגג רעפים לא בדיוק מתאים לתנאים של הארץ והוא "יבוא" של עליות היהודים שהגיעו מאירופה.
חלון לגג, משוכלל עד כמה שיהיה, עם כל מיני תוספות ופטנטים שימכרו לכם בדרך משכנעת ובביטחון רב, החל מאפשרות לחריץ אוורור בחלון הגג המאפשר יציאה של אויר מבלי שהחלון ממש פתוח, ועד צילון ליצירת הצללה - כל אלו נועדו לשימושים של חלון גג המותקן באזורים קרירים ונעימים בהם חריץ כזה מאפשר יציאת האוויר הלח ואף מעט אויר חם בימים שהם חמים מהרגיל באזורים קרים. כך גם לגבי פתרונות של הצללה המשולבים עם חלון גג, ובדרך כלל מייקרים מאוד את המוצר, אך עדיין מאפשרים לחום להתפתח כבר בתוך חלל הבית מצידו הפנימי של חלון לגג.

חלון גג - העדר תכנון לנושא האיוורור

חלון גג - העדר תכנון לנושא האיוורור

עובדה פשוטה היא לציון: כמעט בכל יום מימי הקיץ פונה אלינו (באמצעות הטלפון או האינטרנט) אדם שיש לו חלון גג בקומה העליונה של הבית- במטרה לחפש פיתרון אוורור אשר יסייע לצלוח את הקיץ בשלום יחסי, באותו חלל בו מותקנים חלון לגג אחד או יותר. מרבית האנשים אשר בנו או שיפצו קומה שנייה והתקינו בה חלון גג, מעידים ללא כל היסוס כי הם אוהבים את האור הנכנס, אך עם השנים נושא החום בחלל זה הוא בלתי נסבל, וברור להם שצמצום שטחי חלונות הגג מראש, בשלב הבניה או התכנון- יכלו לחסוך להם הרבה חשמל וכסף לאורך זמן.
חשוב לציין כי חלון גג אינו "האשם" היחידי בחימום חללים בקומות העליונות. חלון לגג רק "מצטרף לחגיגה" המורכבת משילוב קריטי, של העדר תכנון נכון בסגירה והשמשת קומות עליונות בכל הנוגע להתקנת תקרות גבס, תכנון לקוי- עד כדי העדר תכנון בכלל לנושא האוורור בחללים אלו, וההבנה כי חלל עליון בבית "משלם" את מחיר כלל הקומות שמתחתיו, לרבות המרתף, בחום העולה אליו למעלה.
אולם כן ניתן לומר, בוודאות כי חלון גג הוא האחראי, במקרים רבים, ליצירת חשיבה ותפיסה מוטעית, כי חלון גג הוא הוא אשר יהווה את הפתרון לאוורור של החלל בקומות העליונות - ובמציאות דבר זה גורם לכשל כפול: גם הכנסנו חלון לגג המהווה מקור חימום של חלל הקומה העליונה, וגם החשבנו אותו כמקור אוורור אשר אמור לספק את צורכי פינוי האוויר החם של הקומה.


חלון גג - נשאר סגור!

ויש עוד דבר הנמצא בפער גדול בין מה שנתפס לגבי חלון גג לבין המציאות בפועל: מי שלא חי עם חלון לגג אינו יודע שחלון גג, משיקולים שונים של אנשים שונים- נשאר ע"פ רוב סגור! הכיצד?
בקיץ חלון גג סגור כי אדם לא משאיר אותו פתוח כאשר הוא לא בבית בין אם מפחד מגנבות ובין אם כדי שלא יכנס אבק או לכלוך, וזה קורה שבשעות הכי חמות של היום. בחורף לעומת זאת, כדי שלא יכנס גשם מחלון הגג. במקרה זה האחרון, אם מדובר במקלחת או שירותים, אותו חלל נשאר לא מאוורר מסיבות אלו למרות שבתיאוריה, חלון גג היה אמור לתת מענה גם לנושאים אלו. במילים אחרות יש פער "פסיכולוגי" בין מה אנו חושבים שנוכל לעשות בעזרת חלון לגג, לבין מה שאנו עושים בפועל, בהתנהגותנו היום יומית. במקרים רבים חלון גג נפתח בתקופת הקיץ בבתים רבים רק ממש בשעות המאוחרות כאשר כבר קריר בחוץ.
מסיבה זו קל לנו לספק לכם תמונות רבות שקצר עמוד זה מלהכיל, להלן, בהם הותקנו חלונות גג במקור, אך די מהר גילו בעלי אותם בתים ואף שכונות שלמות את גודל הטעות והתקינו בנוסף לחלון גג, גם פתרון אוורור כגון ונטה לגג.


חלון גג - לקבל החלטות שקולות

אז מה ניתן לעשות? רבים מכם לא יסכימו לוותר על חלון הגג, על אף כל האמור לעיל, ואולי בצדק, כדי להקטין את תחושת הקלסטרופוביה בחלל הקומה העליונה, וגם איך אומרים- לראות "חתיכת שמיים" דרך חלון לגג שהתקנו.
אז הנה כמה דברים שיעזרו לכם לקבל החלטות מעט יותר שקולות בעניין חלון גג בקומות עליונות:

  1. ודאו האם אתם מתקינים חלון גג לצורך הכנסת אור, או כי יש גם חשיבות מבחינת ראיית נוף כל שהוא מבעל לחלון או שבאמת חשוב לכם לראות את השמיים.
  2. שימו לב כי במרבית המקרים בהם רוצים לראות שמים מבעד חלון לגג, מהר מאוד מתרגלים למיקום החלון, והדרישה ה"פסיכולוגית" נשארת רק לגבי הצורך באור טבעי.
  3. אם אתם בשלב של בניה או שיפוצים של חלל קומה שנייה, לפני שאתם רצים לקנות חלון גג כזה או אחר, פנו אלינו כדי שנוכל לסייע לכם בתכנון סגירת הגבס (או ציפוי מסוג אחר כגון עץ) אשר ייקח בחשבון גם שיקולי אוורור ופינוי החום מהחלל ולא רק שיקולי עיצוב או "מה שראיתי אצל חברים" או "כי כך כולם עושים." רבים עושים כך ורבים גם משלמים על כך ביוקר של כסף להוצאות מיזוג אויר ותסכול.
  4. בכל מקום שיש צורך באור טבעי כמו חללי מדרגות או שירותים ומקלחות ושאין דרישה מובהקת לראות את השמיים או את נוף, מומלץ לשקול שילוב של כיפות תאורה משולבות באוורור, מוצר פשוט וחכם, אשר בשונה מחלון גג יכול להישאר פתוח ולהזרים כמויות אויר גדולות, מבלי להסתכן באבק בקיץ או בחדירת מים בחורף.
  5. העדיפו אפשרות של חלון צד, בגמלון הגג, על פני חלון בשיפוע בגג הרעפים.
  6. זכרו כי אנו חיים במזרח התיכון ולא באירופה וגם שעובדתית מחצית הראשונה של שנת 2010 היתה החמה ביותר בכל הזמנים מזה מאות שנים, בכל העולם ולא רק בארצנו.

שיהיה לכם קיץ קריר וחורף חמים!

לייבסיטי - בניית אתרים