טרמו ונט לוגו

פתרונות טרמיים לפינוי חום ממבנה

גגות רעפים, גגות שטוחים, בידוד, הצללה טרמית וגם סקיילייט

התקשרו כעת
1-700-555-876

טרמו ונט לוגו 2

צור קשר

 

מפוח גג

שילוב מפוח גג ופתרונות על גג רעפים להפחתת הטמפרטורה

מדינת ישראל הינה מדינת שטופת שמש ביותר ממחצית חודשי השנה. בחלק מחודשי השנה מדובר גם בטמפרטורות גבוהות במיוחד מעבר לקרינת השמש הרגילה.

באורח מעט מוזר, רבים מן הגגות שנבנו כאן, הינם מה שנקרא "גג רעפים", המאפיינים יותר אזורים קרים בהם יש צורך לפנות שלגים וכמויות גדולות של גשם, כמו באירופה. יתכן והעליות השונות מאזורים אלו, הביאו לבניה מואצת של מבנים עם גג רעפים בארצנו הקטנטונת.

עם זאת נדמה שמגמה זו נמצאת בסימן שינוי, ואנו רואים היום הרה בהתחלות בנייה, לעיתים של שכונות שלמות - ללא גג רעפים.

גג רעפים, למרות היותו - לא מתאים, לכאורה, לאקלים שלנו, מאפשר במקרים רבים להשיג תוצאה טובה של טמפרטורה במבנה, ובתנאי ששומרים על יישום כמה עקרונות. בהשוואה לגג שטוח (בטון) העומד חשוף כל היום לשמש ישירה, גג רעפים עשוי להוות אלטרנטיבה טובה, ובלבד, כאמור, שאנו מבצעים מספר דברים כדי שהטמפרטורה בגג לא תתפס לערכים גבוהים.

גג רעפים ממוצע בישראל, עשוי להגיע במהלך יום קיץ טיפוסי לקרוב ל 70 מעלות! נתון זה כמובן עשוי להשתנות ע"י מספר גורמים, אולם מרבית גגות רעפים בישראל, שאינם מיישמים נכונה את עקרונות איוורור והבידוד, יחצו בוודאי את קו ה-60 מעלות צלזיוס בקיץ!

 
אז מה הבעייה? אם נבדוק כמה עשורים לאחור, נגלה שבנו כאן גגות רעפים אשר איפשרו שימוש בתכונות פיסיקליות "טבעיות" ובכך הפחיתו משמעותית את התחממות גג רעפים ממוצע. גגות רעפים אלו כללו בין השאר מונח שפס מן העולם, וגם אם הוא קיים זה רק בשמו ובצורתו, אך ללא הפונקציונלאיות הראויה לו - ארגז רוח. ארגז הרוח, כשמו כן הוא, איפשר בכל גג רעפים, כניסה של אויר, רוח, בנקודה הנמוכה, ובמקביל הוצאה של האויר החם ע"י מה שקרוי היה "פנס" שזהו פתח מאורך שאיפשר לאויר לצאת, סמוך לרכס של גג רעפים.
צורה זו של בניה, נשמרה הטמפרטורה בתוך גג רעפים ברמה הדומה לזו הקיימת ביום חם בצל, ונמנעה ה"אגירה" של החום בתוך גג רעפים, זו שמביאה להתחממות של שאר האלמנטים סופחי האנרגיה בגג, כמו התיקרה, העשויה מבטון, רביץ, גבס או עץ.

עם השנים, נבנו יותר ויותר סוגים של גג רעפים "אטומים" וסגורים, יתכן שמתוך הפחד לכניסת מכרסמים או צפורים, אך יחד עם זאת גם נסתם הגולל על מערכת האיוורור הטבעי שאפיינה את מרבית גגות הרעפים בשנותיה הראשונות של המדינה. ארגז הרוח שהזכרנו קודם, הפך להיות אלמנט עיצובי שמצופה במקרים רבים באלומיניום דקורטיבי, אך חסר כל תפקיד מבחינת איוורורו של גג רעפים.
 
גג רעפים עם מאוורר
מאוורר אקטיבי-פאסיבי עם תאורה טבעית
במסגרת יעוץ לגגנים ובונים אחרים של גג רעפים, אנו ממליצים לייצר ארגז רוח, אמיתי, כזה שיאפשר זרימה אמיתי ומספקת של אויר טרי לחלל גג רעפים ויאפשר, גם במקרה של יניקת אויר בעזרת מאוורר גג מסוג טרמו-וונט, לבצע עבודה טובה ויעילה, בעת הוצאת האויר החם מן הרכס של גג רעפים הקיים החדש.
לייבסיטי - בניית אתרים