טרמו ונט לוגו

פתרונות טרמיים לפינוי חום ממבנה

גגות רעפים, גגות שטוחים, בידוד, הצללה טרמית וגם סקיילייט

התקשרו כעת
1-700-555-876

טרמו ונט לוגו 2

צור קשר

 
  • הוסף למועדפים
  • שלח בטוויטר
  • שתף בפייסבוק

בידוד

בידוד לבית

בידוד
אם הגעת לקרוא שורות אלו, יתכן ואתם בוחנים אפשרות להתקנת בידוד לבית, או בידוד לגג, בין אם מדובר בהחלפת בידוד ישן ובין אם מדובר בהתקנה חדשה של בידוד. בכל מקרה, אם קצת חקרתם בנושא, גיליתם בוודאי שכמספר היועצים והחברות- כך מספר הדעות, ויש בלבול במי ובמה לבחור.

אנו בטרמו-וונט מתייחסים לנושא הבידוד ככלי עזר להשגת המטרה הרצויה, ולא כיעד בפני עצמו. למה הכוונה ? אם התכוונתם לבודד את הגג בעזרת בידוד כלשהו, חשבתם לעשות כן- לא כי סתם בא לכם להוציא כסף, הכוונה להשיג בית שההוצאות לאנרגיה בו, נמוכות עד כמה שניתן. ההתמקדות בחיפוש אחר בידוד כזה או אחר, מחטיאה את המטרה אם היא אינה מתייחסת לשאלות כמו אלו : איזה בית צריך לבודד,ישן, חדש ? ממה בנוי הבית ? האם מבודדים גג שטוח או גג רעפים ? מה רוצים להשיג בעזרת הבידוד ? האם הבידוד מיועד להשגת תוצאה בעיקר בחורף, כלומר שימור חום, או מניעת התחממות בקיץ ? באיזה איזור ממוקם הבית ? כמה חודשי חום יש באזור עליו מדובר ? כך אלה שאלות שמובילות להבנה כי בידוד הוא רק חלק מהשגת פתרון רצוי ליצירת סביבה ירוקה, של בית המשמר אנרגיה ומשחרר אנרגיה באופן נכון, ע"מ להשיג חיסכון בהוצאות לאנרגיה, כגון חשמל למיזוג אויר.

בידוד בתים בכלל וגגות בפרט הינה סוגיה שקיימות לגביה דעות רבות בישראל. במקרים רבים מה שמכתיב את ה"ידע" הקיים בשוק הוא מה יודעים חלק מבעלי המקצוע ומה נוח לביצוע. זה האחרון אינו נפגש בתמיד עם "מה נכון" לבצע או מה נידרש לבית הייחודי שלכם.

כאן המקום להזכיר הבחנה, אשר קיימת לגביה התייחסות נוספת באתר, באשר להבדלים בין בידוד לאיוורור. רבים מן האנשים הפונים אלינו לגבי פתרון לבית שלהם, מתחילים את השיחה בעניין לגבי בידוד. "אנחנו מחפשים בידוד לגג הרעפים שלנו, שיהיה פחות חם". מבלי אין ספק כי הפרסום של מספר חברות גדולות, גרם עם השנים לבעלי בתים רבים לחשוב כי מה שיפתור להם את מרבית בעיות האנרגיה בבית- הוא בידוד טוב. אך כמו שהאמירה המוצלחת "לא איטונג לא קונה" טובה בסלוגן, אך דורשת התמודדות בשטח עם חלופות נוספות לאיטונג, כך גם בידוד, יהא אשר יהא, של חברה כזו או אחרת, נידרש להיבחן בהשוואה לטכנולוגיות נוספות, או לכל הפחות לבחינה של השתלבותו של בידוד יחד עם עוד אמצעים להשגת המטרה שלכם- בית חוסך אנרגיה שנעים לחיות בו בחורף ובקיץ, ללא קשר אם זה נעשה בעזרת בידוד או בעזרת איוורור או אמצעים אחרים.

סוגי בידוד

אז בואו נעשה קצת סדר בין סוגי הבידוד השונים. ראשית חשוב להסביר כי אנו מדברים כאן על בידוד תרמי ולא על בידוד אקוסטי, הנוגע לתחום מעבר הקול. בידוד אקוסטי הוא עולם ומלואו בפני עצמו. בידוד תרמי, משמעו- לבודד בין צד אחד של הבידוד לצד השני. במובן זה, המטרה של בידוד היא למנוע מעבר מצד אחד של חומר בידוד לצד השני- זו משמעות המילה לבודד. כלומר בידודו של החום בצד אחד, כדי שלא ישפיע על צד שני. מדוע אנו מתעכבים להסביר זאת ? זה הרי ברור.

אם זה כ"כ ברור, עכשיו כשאנו סגורים על תפקידו של בידוד כמונע מעבר חום מצד אחד לצד שני- כיצד נוכל להסביר שבבתים רבים בישראל מותקן בידוד בגג רעפים, ועיקר פעולתו, בפועל, מנוגדת למה שרצה בעל הבית להשיג כאשר התקין בידוד : מניעת התחממות הבית בקיץ?

רבים מן הפונים אלינו בנושא פיתרונות תרמיים מציינים כי התקינו בידוד בגג הרעפים, בשנים האחרונות, לעיתים לפני כשנה. בשנה הראשונה עוד חשו הבדל מה אך בפועל, הבית נותר חם כפי שהיה לפני בידוד הגג, ולעיתים יש מי שמציינים אף כי יתכן שהבית אף חם יותר מאשר לפני התקינו בידוד ! הייתכן ? אם גם אצלכם זהו המצב, דעו כי יתכן גם יתכן!

ההסבר פשוט מאוד! זוכרים שתפקידו של בידוד לבודד, כלומר להשאיר את מה שיש בצד אחד- באותו צד, ומה שיש בצידו האחר של הבידוד- בצד השני ? אז זה מה שעושה הבידוד : במקרה הטוב, הוא שומר השחום הנפלט מן הרעפים בצורת קרינה אינפרא-אדומה, לא יעבור לתוך חלל הגג, במקרה היותר שכיח, חלק מקרינת החום עוברת, גם עוברת את בידוד הגג ומחממת את חלל הגג. מצד שני, משמר הבידוד, את החום העולה מן הבית (חשבתם פעם כמה חום עולה מן הבית? דברו עם מי שיש לו 2 קומות בבית והוא יאמר לכם מה ההבדל בין קומה ראשונה לשנייה- זו דוגמא טובה לחום שנוצר בבית ועולה מעלה).אז מה קבלנו ? קצת חום שעולה מתוך הבית ונעצר בחלל הגג ע"י בידוד שהותקן מתחת לרעפים, קצת חום נוסף (לעיתים זה לא קצת) שחודר דרך הבידוד שלנו, וקיבלנו חום שכלוא ע"י הבידוד. זוכרים למה שמנו בידוד מלכתחילה?

אז מה זה אומר- שהנושא של בידוד אינו חשוב ? ממש לא. בידוד הוא כלי רלוונטי ב"תפירה" כוללת של מערכת שנועדה ליצור בית המשתמש בתבונה באנרגיה. יישום של בידוד בלבד בבית או חשיבה כי ההתחבטות בין בידוד זה או אחר, כשלעצמה תעשה לכם את העבודה- זוהיא הטעות הרווחת.

מה שאנו מנסים לומר כאן, הוא שלא ההתחבטות האין סופית של איזה בידוד לבחור תעשה לכם את ההבדל. הרבה יותר חשוב השיטה בה תיישמו את הבידוד שבחרתם, און ההתקנה שלו בחלל הגג המסויים שלכם, וכיצד הוא משתלב עם שאר הפתרונות לחיסכון אנרגיה במבנה שלכם.

אין לנו כאן כוונה להפוך ל"מדריך השלם לבידוד" מכיוון שכפי שכבר הבנתם- לא זו הנקודה. נחדד רק כמה נקודות ונאמר כי אנו מיישמים מספר סוגי בידוד בפרוייקטים שלנו, ונוכל לסייע לכם לבחור בידוד לפרוייקט שלכם, בין אם תרכשו אותו מאיתנו ובין נשמש לכם רק כיועצים. כך או כך, כפי שכבר הבהרנו- אופן היישום של בידוד חשוב לא פחות מסוג בידוד שבחרתם.

סוגי בידוד עיקריים

מבין סוגי בידוד שונים הקיימים בשוק, חשוב להבחין בין שני סוגים עיקריים שהם גם משולבים לעיתים באותו מוצר :
בידוד נפחי (מלשון נפח) - המשיג את בידוד החום ע"י כליאה של חללי אויר בתוכו. ככל שמספרי חללי האויר עולה, וככל שהדחיסות של החומר גדולה (מתבטא במשקל גדול ייותר למטר רבוע) כך ההתנגדול למעבר החום דרך החומר- גדלה. בידוד מסוג זה כולל את מגוון הצמרים הקיימים בשוק (צר סלעים, צמר זכוכית )לרבות בידוד מצמרים סינטטיים כגון BTI סנו-וויט Snow-white וכמובן את החומרים הניפחיים כגון קלקר, פוליאריטן מוקצף וחומרים מוקצפים אחרים. לידם ניתן לציין חומרים פלסטיים הכולאים אויר בבועות "נילון פצפצים" בשילוב של יריעות אלומיניום.

בידוד רפלקטיבי (Reflective) - בידוד המחזיר קרינה. במובן זה החומר עצמו אינו בידוד אלא ע"י היותו מחזיר חזרה את הקרינה, כמו מראה, ובכך מונע את מעבר החום. חומרים אלו הם בעלי פליטות נמוכה (Low emissivity ) כלומר מחזירים את מרב האנרגיה הפוגעת בהם, ומעבירים (מעט) את השאר.

כיום קיימים חומרים בשוק, המשלבים את שני הסוגים- למשל ה BTI המשלב חומר ניפחי סינטטי עם עטיפה של נייר אלומיניום האמור להחזיר קרינה. כך גם הסנו-וויט וסוגים שונים של בידוד צמר זכוכית המגיעים עם סוג של אלומיניום דבוק על גביהם.

מקריאת שורות אלו עשוי לקוח ממוצע לחשוב כי אלו הם פני הדברים בשטח, כלומר התקנת בידוד בגג זוקפת מיד את התכונות המיוחסות לסוג בידוד מסויים - לגג בו הותקן בידוד מסוג זה. המציאות יותר מורכבת, ובפועל, בשטח פעילות של בידוד כזה או אחר עשויה להיות שונה בהרבה ממה שהוגדר בדף התכונות של אותו בידוד.

כך למשל, בידוד המכיל פוייל אלומיניום רגיש לאבק ויעילותו פוחתת משמעותית אחר זמן מה, כשאבק בגג נוחת עליו. לקוחות רבים רוכשים, משיקולי מחיר או העדר ידע, חומרים ניפחיים במשקל (ועובי) שהוא כמעט חסר משמעות, לעוצמת הקרינה המצויה בישראל, והתקנה של חומרים ברמה כזו, מהווה במקרה הטוב ציפוי אסטטי המסתיר את הרעפים, אך אין בו כדי ליצר בידוד ברמה הרצויה. קלקר (פוליסטירן) הוא בידוד באיכות טובה, שוב בתנאי שמקפידים על עובי ודחיסות מתאימים (נמדד ב F) ושהיישום שלו מונע הסעה של אויר ממקום למקום.

כאמור, בטרמו-וונט אנו מיישם מיגוון חומרים, וממליצים על מוצרים שונים בהתאם לפרוייקט בו הם מייושמים. אנו נאמנים בראש ובראשונה לתוצאה התרמית, שרוצים להשיג, ומכיוון שכך אנו משלבים פתרונות של בידוד עם איוורור נכון, תוך הקפדה על אופן ההתקנה והיישום.

לקוחות טרמו-וונט נהנים מיעוץ וליווי בלתי תלוי בקבלן או בגורם המבצע בשלבים השונים של הפרוייקט (בניית הבית, בידוד הגג, או כל יישום אחר), במטרה להשיג את התוצאה הטובה ביותר ללקוח, לאורח זמן ובעליות סבירות.

לא מצאת את מבוקשך בעמוד זה ? נסו בקישורים הבאים :
אדריכלים ומפקחי בנייה לקוח פרטי סקיילייט איורוור שאלות נפוצות
הוראות התקנה הצללה צור קשר תעשייה תנו לנו עצה
לייבסיטי - בניית אתרים